Praćenje kolega jednakih po obrazovanju i poziciji

Praćenje rada kolega jednakih po obrazovanju i poziciji predstavlja vid spoljašnje evaluacije procesa samovrednovanja. Grupa pozvanih eksternih eksperata, tzv. kolega jednakih po obrazovanju i poziciji, vrednuje kvalitet rada partnerskih ustanova u stručnom obrazovanju i daje konstruktivne povratne informacije na osnovu kojih vrednovane ustanove mogu preduzeti mere za unapređenje kvaliteta svoga rada. Važno je napomenuti da se ovaj vid praćenja ne odnosi samo na posmatranje časova određenih predmeta ili pojedinačnih nastavnika, i da nije ograničen na Oblast kvaliteta 2 - Nastava i učenje, već su njime obuhvaćene sve oblasti kvaliteta.
Tokom 2012. godine naša škola je, na predlog članova Radne grupe za osiguranje kvaliteta u okviru projekta "Modernizacija srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji", bila uključena u Pilot projekt "Praćenje kolega jednakih po obrazovanju i poziciji". Za partnersku školu u ovom projektu odabrali smo Tehničku školu iz Knjaževca.

Sve aktivnosti u okviru ovog projekta realizovane su od maja do oktobra 2012. godine kroz nekoliko faza. U prvoj fazi u školi je formiran Tim za praćenje kolega jednakih po obrazovanju i poziciji. Tim su činili: Ljiljana Tešanović školski psiholog, Jasmina lilić nastavnik matematike i informatike, Danijela Mladenović nastavnik elektrogrupe predmeta, Danijela Đorđević nastavnik biologije, Dejan Dačić nastavnik mašinske grupe predmeta i Goran Stanković pomoćnik direktora i nastavnik informatike.
U drugoj fazi u maju mesecu 2012. Jasmina Lilić i Dejan Dačić u Regionalnom centru za stručno usavršavanje prošli su obuku za praćenje kolega jednakih po obrazovanju i poziciji.

Od juna do oktobra svaka škola je posetila tri puta drugu školu i prilikom tih susreta vrednovane su određene oblasti kvaliteta. Kao rezultat svih ovih poseta napisan je zajednički izveštaj koji je prosleđen Radnoj grupi.

Iskustva iz pilotiranja projekta su bila dragocena Radnoj grupi prilikom izrade Priručnika za praćenje kolega jednakih po obrazovanju i poziciji.

Članovi tima iz obe škole veoma su zadovoljni rezultatima koji su postigli zajedničkim radom. Iskustva stečena u toku ovog projekta i jednoj i drugoj školi su pomogla u unapređenju rada.

Evo nekoliko slika koje ilustruju kako je bilo na obuci u Regionalnom centru za stručno usavršavanje u Nišu, u toku uzajamnih poseta i na kraju na zajedničkom druženju u Etno kući "Torlaci".

• Praćenje kolega jednakih po obrazovanju
Previous ◁ | ▷ Next